Farmakológia oxidu dusnatého

Skriptá sú určené predovšetkým študentom pregraduálneho a postgraduálneho štúdia na lekárskych fakultách. Poskytujú základné informácie o oxide dusnatom (NO), ktorý bol pre svoje účinky vyhlásený „molekulou 20.storočia“. V jednotlivých kapitolách je charakterizovaná syntéza, metabolizmus a mechanizmus účinku tohto mediátora. V ďalších častiach je rozpísaný jeho duálny – fyziologický a patologický efekt v najdôležitejších systémoch ľudského organizmu (nervový systém, imunitný systém, dýchací a tráviaci systém, urogenitálny systém a muskuloskeletárny systém). Zaujímavou je aj kapitola zameraná na možnosti detekcie oxidu dusnatého alebo jeho metabolitov, ktorá koncentruje najnovšie poznatky a ponúka prehľad najmodernejších technických riešení a metód detekcie využiteľných aj v klinickej praxi. V poslednej časti skríp sú zosumarizované súčasné možnosti ovplyvnenia homeostázy oxidu dusnatého a jeho potenciálne terapeutické využitie v klinickej praxi.

ISBN 978-80-89544-42-4 čiarový kód EAN 9788089544424

pdf Farmakológia oxidu dusnatého Stiahnuť - Farmakológia oxidu dusnatéhoOtvoriť v novom okne - Farmakológia oxidu dusnatého 9.7.2013 2.57 MB ktokoľvek
pdf Imprimatur k učebnému textu Stiahnuť - Imprimatur k učebnému textuOtvoriť v novom okne - Imprimatur k učebnému textu 8.7.2013 105.76 KB ktokoľvek
pdf Posudky Stiahnuť - PosudkyOtvoriť v novom okne - Posudky 8.7.2013 620.34 KB ktokoľvek

Kľúčové slová: oxid dusnatý, L-arginín, argináza, NO-syntázy, nitráty, inhibítory NO-syntáz

Ohodnoťte
ako prvý tento článok!

autor: Martina Antošová | pracovisko: Ústav farmakológie | publikované: 8.7.2013 | posledné úpravy: 9.7.2013
citácia: Antošová Martina: Farmakológia oxidu dusnatého. Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych disciplín :: Portál Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského [online] 8.7.2013, posledná aktualizácia 9.7.2013 [cit. 2017-11-19] Dostupný z WWW: <http://portal.jfmed.uniba.sk/clanky.php?aid=225>. ISSN 1337-7396.