Ochorenia pečene

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Pečeň. Vyšetrenie pečene. Funkcie pečene. Chronické hepatitídy. Definícia CHH. Histopatologická definícia. Etiologická klasifikácia CHH. CHH biliárna. Postihnutie pečene typu CHH, laboratórny obraz I., laboratórny obraz II. Zobrazovacie metódy - USG pečene, MRCP,  ERCP. Biopsia pečene. NAFLD - nealkoholová tuková choroba pečene - rizikové faktory, etiológia a patogenéza, steatóza pečene. Nealkoholická steatohepatitída - NASH - klinický obraz, diagnostika, špecifická terapia. Alkoholové poškodenie pečene. Rizikové faktory.Klinický obraz. Diagnostika. Poliekové poškodenie pečene - rizikové faktory, manifestácia, diagnostika. Autoimunitná hepatitída. CHH pri metabolických poruchách. Primárna biliárna cirhóza. Primárna sklerotizujúca cholangitída. Konečné štádium - cirhóza pečene. Klinický obraz cirhózy. Komplikácie cirhózy. Terapia - nefarmakologická, hepatiká, špecifická. Liečba komplikácií. Transplantácia pečene.

pdf Ochorenia pečene. Stiahnuť - Ochorenia pečene.Otvoriť v novom okne - Ochorenia pečene. 27.4.2011 825.38 KB ktokoľvek

Kľúčové slová: pečeň, ochorenia pečene

autor: Beatrice Škapcová | pracovisko: Interná klinika - Gastroenterologická | publikované: 25.4.2012 | posledné úpravy: 25.4.2012
citácia: Škapcová Beatrice: Ochorenia pečene. Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych disciplín :: Portál Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského [online] 25.4.2012, posledná aktualizácia 25.4.2012 [cit. 2017-09-26] Dostupný z WWW: <http://portal.jfmed.uniba.sk/clanky.php?aid=155>. ISSN 1337-7396.