Ischemická choroba srdca

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Hlavné klinické manifestácie aterotrombózy. Koronárne artérie. Kaskáda ischemických prejavov. Príčina ICHS. Koronárna ateroskleróza. Rizikové faktory AS - diabetes, TK, cholesterol. Benefit zníženia cholesterolu. Statíny. Pleiotropný efekt statínov. Klasifikácia ICHS. Vývoj ICHS. Klinické príznaky ICHS. Kanadská klasifikácia AP (CCS). Dif.dg. stenokardií. Vyšetrenia pri ICHS. Koronarografia. Intrakoronárny ultrazvuk. Echokardiografia. Perfúzna scintigrafia. MRI, kardioCT. Liečba stabilnej AP. Akútny koronárny syndróm. Stabilný AS plát. Nestabilný AS plát. Aterotrombóza a mikrocirkulácia. Patofyziológia AKS. NSTE AKS (NAP a NSTEMI). Nestabilná AP. Terapia NSTE AKS (hospitalizácia). Riziková stratifikácia AKS. Urgentná invazívna dg.u NAP (<2h). Včasná invazívna dg. u NAP(<72 hod.). Akútny infarkt myokardu. Prejavy AIM. STEMI: EKG obraz. Uvoľnenie markerov nekrózy. Komplikácie AIM. Liečba STEMI. Fibrinolýza. Primárna PKI. KCH u AIM. Revaskularizácia koron. riečiska u ICHS. Chirurgická revaskularizácia. Kanylácia artérie. Diagnostické katétre. Koronárna angiografia. PKI+stent. Normálny KG nález. Distálny kmeň LKA na CABG. Technika CABG. Náhla srdcová smrť - prevencia.

pdf Ischemická choroba srdca Stiahnuť - Ischemická choroba srdcaOtvoriť v novom okne - Ischemická choroba srdca 6.4.2011 5.47 MB ktokoľvek

Kľúčové slová: srdce, ischemická choroba

autor: František Kovář | publikované: 6.4.2011 | posledné úpravy: 1.2.2012
citácia: Kovář František: Ischemická choroba srdca. Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych disciplín :: Portál Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského [online] 6.4.2011, posledná aktualizácia 1.2.2012 [cit. 2017-11-19] Dostupný z WWW: <http://portal.jfmed.uniba.sk/clanky.php?aid=150>. ISSN 1337-7396.