Gynekologické problémy klimaktéria a postmenopauzy

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Životné obdobia ženy. Klimaktérium. Symptómy. Príčiny. Patológia klimaktéria. KVS a hemostáza. Metabolické zmeny. Psychické problémy. Urogenitálne symptómy. Kosti a kĺby. Koža. Sexualita. Riziko Ca prsníka. Riziko Ca endometria. KI HRT. Nežiadúce účinky HRT. Priaznivé účinky HRT. Senium. Najčastejšie a najzávažnejšie problémy klimaktériaa postmenopauzy. Klimakterická metrorrhagia.Klimakterická metrorrhagia Organické príčiny. Ca prsníka. Ca tela maternice. Ca krčka maternice. Zápaly. Bolesť. Deviácie rodidiel.

Kľúčové slová: klimaktérium, menopauza

autor: Imrich Žigo | pracovisko: Gynekologicko-pôrodnícka klinika | publikované: 15.12.2015 | posledné úpravy: 15.12.2015
citácia: Žigo Imrich: Gynekologické problémy klimaktéria a postmenopauzy. Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych disciplín :: Portál Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského [online] 15.12.2015, posledná aktualizácia 15.12.2015 [cit. 2017-11-18] Dostupný z WWW: <http://portal.jfmed.uniba.sk/clanky.php?aid=149>. ISSN 1337-7396.