Arteriová hypertenzia a celkové kardiovaskulárne riziko

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Prirodzený vývoj hypertenzie. Hypertenzia - rizikový faktor cievnych chorôb. Rizikové faktory hypertenzie. Subklinické orgánové poškodenie. Diabetes Mellitus. Remodelácia ciev. Nové odporúčania pre liečbu HT (ESC 2007). Začatie antihypertenznej liečby. Nefarmakologické opatrenia. Indikácie pre hlavné skupiny antihypertenzív. Absolútne a relatívne kontraindikácie pre jednotlivé antihypertenzíva. Monoterapia versus kombinovaná terapia. Význam diuretík u postmenopauzálnych žien s artériovou hypertenziou. Kardiovaskulárne rizikové faktory u žien. Hypertenzia a postmenopauzálne ženy. Diuretiká. Saluretiká. Osteoporóza. Hypokaliémia a diabetes.

Manažment akútnych koronárnych syndrómov-Aterotrombóza. Hlavné klinické manifestácie aterotrombózy. Rizikové faktory aterotrombózy. Mortalita u pacientov so závažným ochorením periférnych artérií. Klasifikácia ICHS. Vývoj ICHS. Akútny koronárny syndróm. Aterotrombóza a mikrocirkulácia. STEMI - liečba, indikácie STEMI. Aorto-koronárny bypass. Akútny koronárny syndróm. Protidoštičková liečba. Perkutánna koronárna intervencia.

pdf Manažment akútnych koronárnych syndrómov Stiahnuť - Manažment akútnych koronárnych syndrómovOtvoriť v novom okne - Manažment akútnych koronárnych syndrómov 16.4.2012 1.62 MB ktokoľvek

Kľúčové slová: hypertenzia, cievy, aterotrombóza

autor: Anton Farkaš | publikované: 16.4.2012 | posledné úpravy: 16.4.2012
citácia: Farkaš Anton: Arteriová hypertenzia a celkové kardiovaskulárne riziko. Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych disciplín :: Portál Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského [online] 16.4.2012, posledná aktualizácia 16.4.2012 [cit. 2017-11-19] Dostupný z WWW: <http://portal.jfmed.uniba.sk/clanky.php?aid=146>. ISSN 1337-7396.