Oxidačný stres a možnosti jeho detekcie

Tieto skriptá sú určené predovšetkým študentom lekárskych fakúlt, ale aj iných prírodovedných odborov, s cieľom poskytnúť im základné informácie, týkajúce sa významu a úlohy oxidačného stresu v medicíne.
Autorka sa v jednotlivých kapitolách zamerala na tvorbu i pôsobenie voľných radikálov a ich reaktívnych metabolitov, ako aj na ich elimináciu pomocou antioxidačných ochranných systémov. Okrem toho pozornosť sústredila tiež na analýzu poškodenia biomolekúl, evokovaného oxidačným stresom, ako aj na jeho participovanie na patogenéze vybraných, tzv. „voľnoradikálových“ chorôb a starnutia.
Keďže skriptá obsahujú aj kapitoly s detailne vypracovanými protokolmi stanovenia niektorých biomarkerov oxidačného stresu, mohli by byť užitočnou pomôckou aj pre študentov doktorandského štúdia. Veríme, že tento študijný materiál pomôže študentom nielen pri štúdiu nových poznatkov o úlohe oxidačného stresu v organizme, ale aj pri aplikácii získaných vedomostí v praxi.

jpg Oponentský posudok - jpg Stiahnuť - Oponentský posudok - jpgOtvoriť v novom okne - Oponentský posudok - jpg 13.6.2010 526.94 KB registrovaný používateľ

Kľúčové slová: antioxidanty, voľné radikály, oxidačný stres

Ohodnoťte
ako prvý tento článok!

autor: Monika Sivoňová | pracovisko: Ústav lekárskej biochémie | publikované: 13.6.2010 | posledné úpravy: 16.2.2016
citácia: Sivoňová Monika: Oxidačný stres a možnosti jeho detekcie. Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych disciplín :: Portál Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského [online] 13.6.2010, posledná aktualizácia 16.2.2016 [cit. 2017-11-18] Dostupný z WWW: <http://portal.jfmed.uniba.sk/clanky.php?aid=111>. ISSN 1337-7396.