doc. Mgr. Ivana Bóriková, borikova(at)jfmed.uniba.sk

Funkčné vyšetrenie respiračného, kardiovaskulárneho a močového systému

Autor: Ivana Bóriková

anotačný obrázok

Funkčné vyšetrenie pľúc (FVP) má nenahraditeľné miesto v diferenciálnej diagnostike predovšetkým pľúcnych ochorení (poruchy funkcie dýchacích ciest a pľúc). Samo o sebe nemôže stanoviť diagnózu, vždy je nevyhnutná anamnéza, posúdenie klinických prejavov, fyzikálne vyšetrenie a posúdenie výsledkov ďalších vyšetrovacích metód.

Funkčné vyšetrenie kardiovaskulárneho systému - štandardné 12-zvodové (pokojové) EKG, 24-48 hodinové sledovanie EKG (dynamické EKG) – Holter EKG, 24 hodinové sledovanie TK – tlakový Holter, záťažové vyšetrenie na bicykli – ergometria.

Funkčné vyšetrenie obličiek - klírens endogénneho kreatinínu (GFR), glomerulárna filtrácia, clearance kreatinínu, koncentračný pokus.

 

HOIGNÉ SYNDRÓM

Autor: Ivana Bóriková, Martina Tomagová

anotačný obrázok

Príspevok popisuje problematiku nežiaducej reakcie po intramuskulárnej aplikácii depótneho penicilínového antibiotika. Hoigné syndróm je zriedkavá nežiaduca reakcia, avšak sestra po aplikácii injekcie a následne náhlej zmene správania pacienta, musí myslieť aj na túto reakciu.                               

Múdrejší ako astma

Autor: Ivana Bóriková, Petronela Osacká, Eva Ferencová

anotačný obrázok

Edukačný program STOP ASTME: self-manažment astmatika 2. prepracované vydanie

Kolektív autorov predkladá sestrám vypracovanú komplexnú metodiku Edukačného programu self-manažmentu pre astmatických pacientov. Pri edukácii sestra učí pacientov ako zmeniť svoje správanie v súvislosti s chronickým ochorením, rozvíja schopnosť adaptovať sa na určité obmedzenia, ktoré so sebou bronchiálna astma prináša, s využitím novozískaných vedomostí a zručností. V závere autorky predkladajú aj prehľad najčastejších príčin neefektívnej inhalačnej liečby a poukazujú na význam komunikácie v edukácii.

Podpora telesného zdravia seniorov

Autor: Ivana Bóriková

anotačný obrázok

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Starnutie populácie a nárast chronických ochorení - zdravotné problémy seniora, predpoklad starostlivosti o zdravie.
Zdravé starnutie a oblasti zlepšenia telesného zdravia - priority starostlivosti v oblasti telesného zdravia, výživa, tekutiny, mobilizácia, pohyb, cvičenie.
Poradenstvo pri niektorých ochoreniach –pacientske organizácie, web stránky - srdce a cievy, dýchací systém, cukrovka, kĺby, onkológia.

 

Kardiovaskulárne ochorenia - vybraná problematika

Autor: Ivana Bóriková

anotačný obrázok

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Úvod do problematiky. Akútny koronárny syndróm. Stenokardia. Prvá pomoc. Ischemický čas. Koronarografia. Indikácie a cieľ vyšetrenia. Príprava pacienta. Domáce monitorovanie tlaku krvi - prístroje, postup, záznam.                                                               

Kardiovaskulárne ochorenia - rizikové faktory vzniku a oblasti prevencie

Autor: Ivana Bóriková

anotačný obrázok

Kardiovaskulárne ochorenia (KVO) sú najčastejšou príčinou smrti žien a mužov v Európe. Podľa údajov Štatistického úradu SR a Národného centra pre zdravotnícke informácie (NCZI) v slovenskej populácii tiež dominujú KVO, označované aj ako chronické neinfekčné ochorenia a v príčinách úmrtnosti tvoria viac ako 95 %. Podľa Správy o zdravotnom stave obyvateľstva za roky 2009-2011 boli KVO medzi najčastejšími príčinami smrti v SR, z toho muži 46 % a ženy 60 %. Zo všetkých úmrtí na KVO je viac ako polovica spôsobených ischemickou chorobou srdca (ICHS 55 %), z toho najviac predstavujú úmrtia na akútny infarkt myokardu (IM 8 %), potom nasledujú úmrtia na cievne choroby mozgu (NCMP 18 %), úmrtia zapríčinené aterosklerózou (ASO 10 %) a hypertenznou chorobou (5 %) tak u mužov ako aj u žien.

Osobitosti chorôb v séniu. Geriatrické symptómy a syndrómy

Autor: Ivana Bóriková

anotačný obrázok

Dôležitým predpokladom adaptácie organizmu na zmenený zdravotný stav – smerom k chorobe – je stav fyziologických a psychických funkcií, ktoré sú involučnými stareckými zmenami postupne obmedzované, limitované.
Štúdia zameraná na rizikové faktory úmrtnosti seniorov nad 65 rokov veku (USA, 1998) zistila, že na úmrtnosť majú významný vplyv nasledujúce faktory:, stúpajúci vek, mužské pohlavie, nízky finančný príjem, nízka telesná hmotnosť, nedostatočná pohybová aktivita, vyfajčenie viac ako 50 škatuliek cigariet za rok, vysoký krvný tlak, zvýšená glykémia nalačno (nad 7 mmol/l) ,znížená hodnota krvnej bielkoviny albumínu (znížené hodnoty pod 35 g/l) (napr. pri nízkom príjme bielkovín – proteínová malnutrícia, hladovanie, malabsorbčný syndróm – porucha vstrebávania v čreve; straty bielkovín – popáleniny, výpotky; pri ochoreniach obličiek, pečene, reumatoidnej artritíde, diabetes mellitus, malígnych a infekčných ochoreniach, infarkte myokardu, alkoholizme) ,zvýšená hodnota kreatinínu (nad 100 umol/l) (pri poškodenej funkcii obličiek), znížená vitálna kapacita pľúc ,závažnejšie zmeny na EKG, zúženie a. carotis interna (vyšetrenie sono), srdcové zlyhávanie, znížené kognitívne funkcie, problémy s vykonávaním bežných denných aktivít.

Gerontológia a geriatria ako vedný odbor

Autor: Ivana Bóriková

anotačný obrázok

Epidemiológia starnutia, demografické prognózy. Aktívne starnutie, zdravie ako priorita. Zdravotná starostlivosť o staršieho človeka.                                                                                                 

Gerontologická, geriatrická a ošetrovateľská problematika

Autor: Ivana Bóriková

anotačný obrázok

Prednáška pre poslucháčov UTV.

Materiál sa venuje témam - demografické aspekty starnutia populácie, zdravotné aspekty starnutia populácie, gerontologické ošetrovateľstvo, kritické aspekty starostlivosti.

Rizikové faktory vzniku kardiovaskulárnych ochorení

Autor: Ivana Bóriková

anotačný obrázok

Učebný materiál prezentuje v prehľade problematiku rizikových faktorov vzniku kardiovaskulárnych ochorení podľa európskych odporúčaní, možnosti prevencie a oblasti edukácie.